Kwas Alfaliponowy
-
Kwas liponowy obniża poziom zarówno cholesterolu jak i lipoprotein o niskiej gęstości (LDL)
-
Redukuje rozmiar i liczbę płytek miażdżycowych, niebezpiecznie zwężających tętnicę, przyczyniając się do ataku serca i zawałów.
-
Kwas liponowy może obniżyć poziom niektórych toksyn komórkowych, które przyczyniają się do chorób układu krążenia, szczególnie tych związanych z cukrzycą.
-
Kwas liponowy pomaga chronić delikatny, jednokomórkowy śródbłonek, wyścielający naczynia krwionośne.
-
Może on być stosowany, z medycznego punktu widzenia, w celu regeneracji tkanki wątrobowej, przy powikłaniach cukrzycy.
-
Może spowolnić lub zahamować wzrost komórek nowotworowych oraz przyspieszyć działanie chelatowe metali ciężkich wśród innych działań.
-
Kwas ALA ma istotne znaczenie w terapii uzupełniającej, której celem jest zniwelowanie skutków ubocznych radioterapii lub chemioterapii.
-
Kwas ALA wykazuje zdolność sukcesywnej chelatacji toksycznych metali.
-
Demencja – przyjmowanie ALA poprawia koncentrację i pamięć, a także spowalnia rozwój różnych rodzajów demencji u osób starszych.
Podawanie ALA jest bardzo skuteczne w neuropatiach różnego pochodzenia: cukrzycowych, polekowych oraz po chemioterapii. Skuteczność kwasu alfa-liponowego potwierdziły liczne badania prowadzone w Polsce i w Europie.
Rola kwasu liponowego w ochronie mitochondrium i hamowaniu procesu starzenia
Mitochondria zwane również generatorami energii, są częścią każdej z komórek ciała i są odpowiedzialne za pochłanianie do 85% wdychanego powietrza. Wraz z wiekiem mitochondria ulegają degeneracji i dochodzi do zaburzenia ich funkcji. Po raz pierwszy teoria wyjaśniająca ten proces została przedstawiona przez amerykańskiego uczonego – Denhama Harmana w 1956. Zaprezentowana przez niego teoria wolnorodnikowa zakłada, że przyczyną procesu starzenia jest nagromadzenie w organizmie wolnych rodników powstałych w toku metabolizmu. Zgodnie z założeniami tej teorii młode organizmy są bogate w mniejsze i energetycznie efektywniejsze mitochondria. Dlatego dobre mitochondria są tak istotne dla zdrowia całego organizmu i spowolnienie procesu starzenia. Badania przeprowadzone na zwierzętach udowodniły, że kwas liponowy chroni mitochondria przed atakami wolnych rodników, co skutecznie hamuje proces starzenia.
Wpływ kwasu liponowego na różnego rodzaju choroby i schorzenia
Choroby nowotworowe – kwas liponowy ma wpływ na zatrzymanie cyklu rozrodczego komórek nowotworowych. Kwas lipononowy jest również zalecany osobom stosującym chemioterapię w celu usuwania skutków ubocznych przyjmowania chemii Choroby układu nerwowego – badania wykazały, że naruszenie funkcji mitochondrialnych jest przyczyną wielu chorób układu nerwowego takich jak min. Choroba Parkinsona, czy Alzheimera Cukrzyca – kwas liponowy odgrywa istotną rolę w kontrolowaniu cukrzycy, w szczególności przeciwdziała powstawaniu zmian utleniających i zapalnych, które powoduje ta choroba Otyłość – kwas liponowy wpływa korzystnie na proces wydatkowania energii, oraz spalanie nadmiaru kalorii, co w oczywisty sposób pomaga walczyć z problemem otyłości Choroby sercowo-naczyniowe – kwas liponowy działając przeciwzapalnie i antyutleniająco redukuje poziom lipidów w organiźmie, dzięki czemu redukowane jest obciążenie układu sercowo naczyniowego Migreny – u osób z częstymi i nawracającymi atakami migreny, które przyjmowały kwas liponowy stwierdzono mniejszą częstotliwość bólów migrenowych
Ważne – kwas kwasowi nierówny
Kwas liponowy występuje w dwóch formach oznaczonych jako „R” i „S”. Tylko forma „R” jest produkowana i wykorzystywana w procesach życiowych i przez to pełnowartościowa. Produkty przemysłu farmaceutycznego często zawierają równe ilości form „R” i „S” i stąd ich nazwa to: kwas liponowy R/S lub kwas alfa liponowy. Czysty kwas R-liponowy zawiera dwukrotnie większą ilość aktywnego składnika niż suplementy R/S lub Alfa. Dlatego przed przyjęciem należy sprawdzić, czy mamy do czynienia z czystą postacią kwasu R-liponowego, bo tylko jego stosowanie zapewni najlepsze efekty.