Kwas Alfaliponowy

Kwas alfa-liponowy (ALA, kwas tiooktanowy, tioktanowy, liponian) pełni w naszym organizmie dwie ważne funkcje – przede wszystkim jest doskonałym przeciwutleniaczem (antyoksydantem), czyli substancją neutralizującą wodne rodniki w całym organizmie, zarówno w środowisku wodnym, jak i tłuszczowym, a także wewnątrz i na zewnątrz komórek. Kwas ten charakteryzuje się dużą efektywnością w procesie doładowywania enzymów w mitochondriach. ALA działa przeciwutleniająco na komórki i tkanki oraz podziały wewnątrzkomórkowe w ciele. Kwas alfa-liponowny ma ogromną zdolność do zmiatania wolnych rodników oraz regeneracji innych przeciwutleniaczy, np. glutationu, witamin E i C.
 
Kwas ALA działa ochronnie na wątrobę dzięki mechanizmowi, w ramach którego zwiększa poziom cysteiny, która jest wykorzystywana do syntezy glutationu – silnego przeciwutleniacza i substancji odtruwającej w wątrobie. Przypuszcza się, że ALA może także wywierać bezpośredni wpływ na komórki macierzyste, pobudzać je do podziału i różnicowania do normalnych komórek wątrobowych, co przyczynia się do regeneracji uszkodzonego organu. Oprócz ostrych przypadków ALA może być także stosowany w przebiegu przewlekłych chorób wątroby, takich jak np. wirusowe zapalenia wątroby. W przypadku schorzeń przewlekłych wątroby, oddziałujących arządu wzroku.
 
Korzysci z pzryjmowania kroplówki
 
  • Kwas liponowy obniża poziom zarówno cholesterolu jak i lipoprotein o niskiej gęstości (LDL)

  • Redukuje rozmiar i liczbę płytek miażdżycowych, niebezpiecznie zwężających tętnicę, przyczyniając się do ataku serca i zawałów.

  • Kwas liponowy może obniżyć poziom niektórych toksyn komórkowych, które przyczyniają się do chorób układu krążenia, szczególnie tych związanych z cukrzycą.

  • Kwas liponowy pomaga chronić delikatny, jednokomórkowy śródbłonek, wyścielający naczynia krwionośne.

  • Może on być stosowany, z medycznego punktu widzenia, w celu regeneracji tkanki wątrobowej, przy powikłaniach cukrzycy.

  • Może spowolnić lub zahamować wzrost komórek nowotworowych oraz przyspieszyć działanie chelatowe metali ciężkich wśród innych działań.

  • Kwas ALA ma istotne znaczenie w terapii uzupełniającej, której celem jest zniwelowanie skutków ubocznych radioterapii lub chemioterapii.

  • Kwas ALA wykazuje zdolność sukcesywnej chelatacji toksycznych metali.

  • Demencja – przyjmowanie ALA poprawia koncentrację i pamięć, a także spowalnia rozwój różnych rodzajów demencji u osób starszych.

Podawanie ALA jest bardzo skuteczne w neuropatiach różnego pochodzenia: cukrzycowych, polekowych oraz po chemioterapii. Skuteczność kwasu alfa-liponowego potwierdziły liczne badania prowadzone w Polsce i w Europie.

Rola kwasu liponowego w ochronie mitochondrium i hamowaniu procesu starzenia

Mitochondria zwane również generatorami energii, są częścią każdej z komórek ciała i są odpowiedzialne za pochłanianie do 85% wdychanego powietrza. Wraz z wiekiem mitochondria ulegają degeneracji i dochodzi do zaburzenia ich funkcji. Po raz pierwszy teoria wyjaśniająca ten proces została przedstawiona przez amerykańskiego uczonego – Denhama Harmana w 1956. Zaprezentowana przez niego teoria wolnorodnikowa zakłada, że przyczyną procesu starzenia jest nagromadzenie w organizmie wolnych rodników powstałych w toku metabolizmu. Zgodnie z założeniami tej teorii młode organizmy są bogate w mniejsze i energetycznie efektywniejsze mitochondria. Dlatego dobre mitochondria są tak istotne dla zdrowia całego organizmu i spowolnienie procesu starzenia. Badania przeprowadzone na zwierzętach udowodniły, że kwas liponowy chroni mitochondria przed atakami wolnych rodników, co skutecznie hamuje proces starzenia.

Wpływ kwasu liponowego na różnego rodzaju choroby i schorzenia

Choroby nowotworowe – kwas liponowy ma wpływ na zatrzymanie cyklu rozrodczego komórek nowotworowych. Kwas lipononowy jest również zalecany osobom stosującym chemioterapię w celu usuwania skutków ubocznych przyjmowania chemii Choroby układu nerwowego – badania wykazały, że naruszenie funkcji mitochondrialnych jest przyczyną wielu chorób układu nerwowego takich jak min. Choroba Parkinsona, czy Alzheimera Cukrzyca – kwas liponowy odgrywa istotną rolę w kontrolowaniu cukrzycy, w szczególności przeciwdziała powstawaniu zmian utleniających i zapalnych, które powoduje ta choroba Otyłość – kwas liponowy wpływa korzystnie na proces wydatkowania energii, oraz spalanie nadmiaru kalorii, co w oczywisty sposób pomaga walczyć z problemem otyłości Choroby sercowo-naczyniowe – kwas liponowy działając przeciwzapalnie i antyutleniająco redukuje poziom lipidów w organiźmie, dzięki czemu redukowane jest obciążenie układu sercowo naczyniowego Migreny – u osób z częstymi i nawracającymi atakami migreny, które przyjmowały kwas liponowy stwierdzono mniejszą częstotliwość bólów migrenowych

Ważne – kwas kwasowi nierówny

Kwas liponowy występuje w dwóch formach oznaczonych jako „R” i „S”. Tylko forma „R” jest produkowana i wykorzystywana w procesach życiowych i przez to pełnowartościowa. Produkty przemysłu farmaceutycznego często zawierają równe ilości form „R” i „S” i stąd ich nazwa to: kwas liponowy R/S lub kwas alfa liponowy. Czysty kwas R-liponowy zawiera dwukrotnie większą ilość aktywnego składnika niż suplementy R/S lub Alfa. Dlatego przed przyjęciem należy sprawdzić, czy mamy do czynienia z czystą postacią kwasu R-liponowego, bo tylko jego stosowanie zapewni najlepsze efekty.