Witamina C

Czym jest kroplówka witaminowa?

Kroplówka witaminowa, jak sama nazwa wskazuje, jest to kroplówka zawierająca mieszaninę witaminy C z solą fizjologiczną, suplementowanych bezpośrednio do żyły w formie płynnej. W przeciwieństwie do suplementów w tabletkach o przyswajalności nie większej niż kilka-kilkanaście procent, przyswajalność witamin i mikroelementów z kroplówki witaminowej może sięgać ponad 90%. Dzieje się tak, ponieważ dzięki zastosowaniu kroplówki udaje się ominąć etap trawienia i działania enzymów trawiennych na witaminy i inne składniki dostarczane podczas wlewu, a także wyeliminowanie wpływu potencjalnych dysfunkcji układu pokarmowego.

Witamina C ma działanie antyoksydacyjne i zapobiega powstawaniu niebezpiecznych związków rakotwórczych. Witaminę C możemy podawać profilaktycznie również dożylnie.

Dawki powyżej 15 gram mają efekt pro-utleniacza poprzez produkcję nadtlenku wodoru, który z kolei selektywnie niszczy komórki nowotworowe. Wysokie dawki witaminy C są wybiórczo dostarczane do obszarów otaczających guz, gdyż cząstka witaminy wygląda podobnie do cząsteczki cukru, a komórki rakowe mają zwiększone zapotrzebowanie na cukier jako paliwo do ich nie regulowanego wzrostu. Gdy już znajdzie się na obszarze otaczającym komórki, cząsteczka witaminy C reaguje z jonem metalu, takim jak żelazo lub miedź i tworzy cząsteczkę nadtlenku wodoru, który niszczy komórkę nowotworową. Ostatnie badania wykazały również, że duże dawki witaminy C obniżają poziom białek C-reaktywnego i cytokin prozapalnych u chorych na raka, co z kolei miało pozytywny wpływ na markery nowotworowe.